Trafik ve İlk Yardım Terimleri Sözlüğü

Özel Amaçlı Taşıt nedir? Ne Demektir?

Özel Amaçlı Taşıt Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Trafik ve İlk Yardım Terimi Olarak Özel Amaçlı Taşıt, Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye, cankurtaran, cenaze, naklen yayın ve kayıt (radyo, sinema, televizyon), kütüphane, araştırma araçları ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçları çekmek, taşımak veya kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan motorlu araçtır. M-N-0 sınıfı motorlu araçtır.

BENZER TERIMLER

Nöroloji Nedir?
Sinir bilimi.

Paten Nedir?
Düz yüzeylerde kaymakta kullanılan, altında tekerlekleri olan özel ayakkabı. Paten kullanmadan önce mutlaka (Kask, Dizlik vb.)güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Pedal Nedir?
Bisiklet vb. bir araçta ayak gücüyle hareketi sağlayan düzen, ayaklık.

Otoyol (Erişme Kontrollü Karayolu) Nedir?
Özellikle transit trafiğe tahsis edilen, belirli yerler ve şartlar dışında giriş ve çıkışın yasaklandığı, yaya, hayvan ve motorsuz araçların giremediği, ancak, izin verilen motorlu araçların yararlandığı ve trafiğin özel kontrole tabi tutulduğu karayoludur.

Pedal Nedir?
Bisikletin hareket edebilmesi için sporcunun çevirdiği bisiklet parçası.

Organizma Nedir?
Sistemler bir araya gelerek organizmayı oluşturur. Örnek : Kemik hücreleri birleşerek kemik dokusunu, kemik dokuları kemiği, kemikler birleşerek iskelet sistemini, iskelet sistemi diğer sistemlerle birleşerek organizmayı oluşturur.