SEO Terimleri Sözlüğü

Directory nedir? Ne Demektir?

Directory Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimi Olarak Directory, Dizin. Web sitelerinin kategori sistemine göre listelendiği internet rehberleri. En tanınmışları “DMOZ (ODP)” ve “Yahoo Directory”dir.

BENZER TERIMLER

DMOZ Nedir?
Diğer adıyla ODP (Open Directory Page – Açık Dizin Sayfası). Dünyanın en büyük dizini. Gönüllü editörler tarafından yürütülen, listelenmiş sitelerin büyük yararlar sağladığı, birçok arama motorlarının göz önünde bulundurduğu proje.

Disallow Nedir?
Arama motorları örümceklerinin sitenizde gezmesini istemediğiniz bir sayfayı veya dizini belirtmek için kullanılan robots dosyası terimi. Robots.txt dosyasındaki kullanımı şu şekildedir.
User-agent:*
Disallow: /dizin-adi/

Bu şekilde belirlediğiniz dizine hiç bir arama motoru örümceği girmeyecektir. Yine bu disallow komutuyla sitenizin tamamının gezilebilir veya gezilemez olmasını belirleyebilirsiniz.

Cost per Action (CPA) Nedir?
Yapmış olduğunuz faaliyet/eylem başına ücretlendirme olarak belirlense de tam olarak Türkçe karşılığı yoktur. Ancak belirli bir şey yaptığınızda, örneğin bir alışveriş, karşı tarafa yapılan ödemedir.

Click-Tracking Nedir?
Gelen ve giden linkleri takip etmek için script kullanımıdır.

Dofollow Link Nedir?
Link verilen siteye kefil olmak yani link verilen sitede kaliteli içerik olduğunu gösterir. Eğer dofollow verilen siteyi Google örümcekleri olumsuz bulursa sizin siteniz için de kötü bir durum olacaktır.