Hac ve Umre Terimleri Sözlüğü

Vadi-yi Urene nedir? Ne Demektir?

Vadi-yi Urene Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Hac ve Umre Terimi Olarak Vadi-yi Urene, Arafat ovasında bir vadi. Arefe günü Arafatın Vadi-yi Urene denilen yerinden başka herhangi bir yerinde öğle ve ikindi namazlarından sonra vakfeye durmak, haccın farzlarındandır.

BENZER TERIMLER

Zemzem Nedir?
Hz. İbrahim, oğlu İsmail ve eşi Hz. Hacer’i Mekke’ye bıraktığında Allah tarafından onlara ikram olarak verilen Kâbe’nin yanındaki kaynak suyu. Tarihte, zemzem suyunun çıkmasıyla beraber Kâbe ve civarına birçok kabile gelip yerleşmiştir. Zemzem, içen kişilerin açlığını ve susuzluğunu giderir. Mekke’ye gelen hacılar, memleketlerine dönerken bu sudan götürürler. Zemzemi ayakta içip dua etmek sünnettir.

Teyamün Nedir?
Tavafı Kâbenin sağından yapmak demektir.

Umre Nedir?
Hac zamanı olan beş günden başka, senenin her günü, ihram ile yapılan, tavaf ve say yapmak ve saç kazımak veya kesmektir.

Temettu Nedir?
Sözlükte yararlanmak anlamına gelir. Aynı yılın hac aylarında önce umre yapıp ihramdan çıktıktan sonra yeniden ihrama girip hac yapmaya temettu denir.

Temettu Nedir?
Sözlükte yararlanmak anlamına gelir. Aynı yılın hac aylarında önce umre yapıp ihramdan çıktıktan sonra yeniden ihrama girip hac yapmaya temettu denir.

Vakfe Nedir?
1-Zilhicce Ayının 9.ncu gününde hac için ihramlı olarak Arafatta bulunmadır.
2-Durmak demektir. Kurban bayramından bir gün önce yani arafe günü Mekkenin doğusunda bulunan Arafat dağında güneş tam tepe noktasına gelip batıya yönelmesi ile beraber başlar ve güneş batıncaya kadar Arafat dağında beklenilir. Arafatta Vakfe Yapmak, bütün insanların mahşerde toplanmasını, ilahi mahkemenin kurulmasını, hesabın verilmesini temsil etmektedir.

Terviye Nedir?
Sözlükte suya kandırmak anlamına gelen terviye Zilhicce ayının 8. günü, yani Kurban Bayramı arafesinden bir önceki güne denir.