Hac ve Umre Terimleri Sözlüğü

Erkeklerin İhram Elbisesi nedir? Ne Demektir?

Erkeklerin İhram Elbisesi Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Hac ve Umre Terimi Olarak Erkeklerin İhram Elbisesi, İzar ve Rida adı verilen, beyaz renkli olması daha uygun görülen, modeli ve dikişi olmayan, bir parçası belden bağlanarak diğeri de omuzdan sarkıtılarak vücudu örten iki parça kumaştır.

BENZER TERIMLER

Hervele Nedir?
Safa ile Merve tepeleri arasında say yaparken yeşil ışıklar arasında kısa adımlarla koşarak, canlı ve çalımlı yürümek demektir.

Fevat Nedir?
Sözlükte yitirmek, zamanını kaçırmak anlamlarına gelen “fevat”, süresi içinde Arafat vakfesine yetişememek, vakfenin zamanını kaçırmak demektir.

Eyyam-ı Teşrik Nedir?
Zilhiccenin 11,12 ve 13. günleridir. Kurban bayramının arefesinin sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazına kadar, 23 farz namazın akabinde, tekbir-i teşrik okunur. Yani teşrik tekbiri getirilen günler, Arefe, bayram ve eyyam-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, diğer üç güne de, eyyam-ı teşrik deniyor.

Erkeklerin İhram Elbisesi Nedir?
İzar ve Rida adı verilen, beyaz renkli olması daha uygun görülen, modeli ve dikişi olmayan, bir parçası belden bağlanarak diğeri de omuzdan sarkıtılarak vücudu örten iki parça kumaştır.

Hâlk ve Taksir Nedir?
Umrenin bitiminde erkeklerin ihramdan çıkmak için saçlarının tamamını kestirmelerine Hâlk, bir miktar kestirmelerine ise Taksir denir. Hanımların ise saçlarının herhangi bir yerinin uç kısmından az miktarda kestirmeleri, ihramdan çıkmaları için yeterlidir.

Eyyam-ı Nahr Nedir?
Kurban kesme günleri demektir. Zilhicce ayının 10., 11. ve 12. günleridir.

Eyyam-ı Nahr Nedir?
Kurban kesme günleri demektir. Zilhicce ayının 10., 11. ve 12. günleridir.

Hacc-ı Asgar Nedir?
Umre