Revalüasyon nedir? Ne Demektir?

0

Revalüasyon Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Ekonomi, Bankacılık Terimi Olarak Revalüasyon, Ulusal paranın yabancı paralar karşısındaki değerinin artmasını ifade eder. Örneğin, Türk Lirasının ABD doları karşısındaki değerininin 2,3 TLden 1,2 TL ye yükselmesi (ABD dolarının değer kaybetmesi), TL nin 0,1 Lira değer kazanması anlamındadır.

Revalüasyon Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Terimi Olarak Revalüasyon, Bir devletin ulusal parasının yabancı paralar ve altın karşısında değer kazanmasıdır. (Devalüasyonun tam tersi)

Revalüasyon nedir?
Kategori Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Terimi Olarak
Revalüasyon Ulusal paranın yabancı paralar karşısındaki değerinin artmasını ifade eder. Örneğin, Türk Lirasının ABD doları karşısındaki değerininin 2,3 TLden 1,2 TL ye yükselmesi (ABD dolarının değer kaybetmesi), TL nin 0,1 Lira değer kazanması anlamındadır.

BENZER TERIMLER

Rol Nedir?
Belirli bir sosyal statüdeki kişinin göstermesi beklenen davranış örüntüsü.

Psikoloji Nedir?
Ruh bilimi.

Refleksiyonlu Bilgi Nedir?
Kendi üzerine dönen sadece düşünülen şeyi değil ait olduğu düşünceyi de sorgulayan bilgi. Örneğin 1- bilgi nedir? 2)Bilginin ne olduğu bilinebilir mi? vb.

REM uykusu Nedir?
Uykunun, hızlı göz hareketlerinin ve rüyaların görüldüğü beşinci ve son evresi.

Psikometrik Psikoloji Nedir?
Psikolojinin sonuçlarını testler, anketler aracılığı ile sayısallaştırmak, psikolojide kullanılmak üzere ölçüm araçlarının geliştirilmesini sağlamak, böylece psikolojinin sonuçlarını daha somut, açık, kısa bir biçimde ifade etmek, psikometrinin konusuna girer.

Reform Nedir?
Daha iyi duruma getirmek için yapılan değişiklik, iyileştirme, düzeltme, ıslahat. Reform, 15. ve 17. yüzyıl boyunca tüm Avrupayı etkileyen Katolik Kilisesine karşı yapılmış dinsel bir harekettir. Katolik kilisesinin aşırı zenginleşmesi ve yozlaşması, siyasetle ve dünyasal etkinliklerle daha fazla ilgilenmeye başlaması birçok din adamının tepkisini çekmiş ve reform hareketlerine yol açmıştır. Reform hareketleri önce Almanyada, daha sonra da Fransa, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkelerinde etkili olmuştur. Bu reform hareketi Hıristiyanlığın yeni ve büyük 3 mezhebinden biri olan Protestanlığın oluşmasını sağlamıştır.

Sadakat Nedir?
1- Sağlam ve güçlü dostluk, içten bağlılık, güven duyma, vefalı olma, sözünde durma, doğruyu söyleme.

2- Sevdiği birisini yalnızca Allah rızası için sevme, maddi bir çıkar gözetmeme, sevdiği kişiye karşı içtenlikle davranma ve kendisine iyilikte bulunan kimsenin iyiliğini hiçbir zaman unutmama.

Rüya Nedir?
Uykuda görülen görsel imgelerdir.

Share.

Leave A Reply