Şavt nedir? Ne Demektir?

0

Şavt Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Hac ve Umre Terimi Olarak Şavt, Tavaftaki yedi dönüşten her birine Şavt denir. Tavafta Hacer-ül-esvedden başlayıp Kâbenin etrafında dönüp tekrar aynı hizaya gelmek. Sayda Safâdan Merveye, Merveden Safâya bir kere gitmek. Her say ve tavafta 7şer şavt vardır.

Şavt Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Terimi Olarak Şavt, Sözlükte tur, bir turluk koşu, işin bir kısmı, gaye, mesafe gibi anlamlara gelen şavt, dînî bir kavram olarak, tavafta Hacer-i Esvedden başlayıp Hatîmin dışından Kâbenin etrafında bir defa dolaşmayı; sayde ise, Safa ile Merve arasındaki her bir gidiş veya gelişi ifade eder.

BENZER TERIMLER

Şehid Nedir?
Hiçbir dünya menfaati gözetmeden, din için vatan için düşmanla savaşan ve ölen kimseler, şehitlik peygamberlerden sonra en yüksek mertebe, rütbe kabul edilir. Şehitler Allahın sevgili kullarıdır. Allah onları Cennetle mükafatlandıracaktır.

Şefaat Nedir?
Araya girme, aracı, ricacı olma anlamındadır. Ahiret günü başta Peygamberimiz (sav) olmak üzere Allahın izin verdiği kimselerin günahkar müminlerin bağışlanması için Allaha duada bulunmaları.

Şerefe Nedir?
Minarenin gövdesini çepeçevre saran, korkuluklu, ezan okunan yer.

Şef Namazı Nedir?
Sekiz rekât gece namazından sonra kılınan iki rekât müstehap namaz.

Şeriat Nedir?
Kurandaki ayetlere, Hz. Muhammedin sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku. İslam dininin amelî hükümleri, emir ve yasakları. İslâmiyet.

Şerefe Nedir?
Minarenin çevresini dolanan küçük bir balkon gibi biçimlendirilmiş bölüm.

Share.

Leave A Reply