Kurtağzı nedir? Ne Demektir?

0

Kurtağzı Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Denizcilik Terimi Olarak Kurtağzı, Sahile veya diğer bir gemiye verilen bir halatın güvertede kaymadan ve istenilen yerden verilmesini temin etmek için halatın içinden geçirildiği ağzı açık demir veya sarıdan yapılmış yerlere denir.

Kurtağzı nedir?
Kategori Denizcilik Terimi Olarak
Kurtağzı Sahile veya diğer bir gemiye verilen bir halatın güvertede kaymadan ve istenilen yerden verilmesini temin etmek için halatın içinden geçirildiği ağzı açık demir veya sarıdan yapılmış yerlere denir.

BENZER TERIMLER

Köre Düşmek Nedir?
Dikkatsizlik veya rüzgârdaki beklenmedik bir değişme ile yelkenli bir teknenin tam rüzgâra dönüp, hiç bir kontrada olmadan kalması.

Küpeşte Nedir?
Merdivenlerde korkuluğun üzerine veya duvara bağlanan merdiven iniş ve çıkışlarında tutunmaya yarayan ahşap, maden veya plastik merdiven elemanına küpeşte denir.

Koltuk Nedir?
Bir teknenin aborda olduğu yere sıkılması için baş ve kıç omuzluklardan verdiği halat. 

Kutrani Kaplama Nedir?
Ahşap diagonal (çapraz) kaplama 

Lağ Yelkeni Nedir?
Serenlere bağlanan kareye benzer yelken. Bu yelkenlerin serenleri her tramolada aşağıya indirilir ve direkten aşırılarak tekrar basılır. Bu yelkenlere maynalı latin, hasır ve praçile de denir. 

Kutrani Kaplama Nedir?
Ahşap diagonal (çapraz) kaplama 

Kros Nedir?
Kırlarda ve ormanlarda yükseltilerden, hendeklerden, çukurlardan, akarsulardan geçerek, eğilimlerden çıkarak yaya yapılan uzun mesafe koşusu.

Share.

Leave A Reply