Antibiyotik nedir? Ne Demektir?

0

Antibiyotik Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Ağız ve Diş Sağlığı Terimi Olarak Antibiyotik, Mikropların (bakterilerin) büyümesini durduran ya da yavaşlatan ilaç.

Antibiyotik Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Sağlık-Tıp Terimi Olarak Antibiyotik, 1- Mikroorganizmaların üremesini engelleyen veya tahrip eden, genellikle mikroorganizmalar ya da bitkiler tarafından meydana getirilen penisilin gibi kimyasal maddelerin genel adı.

2- Bitkilerde özellikle küf mantarlarında bulunan veya sentezle elde edilen, birçok mikroba karşı kullanılan, penisilin, streptomisin vb. maddelerin ortak adı.

3- Bakterilerin üremesini engelleyen ya da öldüren; genellikle mantarlardan, bitkilerden ya da yapay olarak elde edilen ilaç grubu.

Antibiyotik Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Biyoloji Terimi Olarak Antibiyotik, Herhangi bir mikroorganizma ya da bitki tarafından, başka bir mikroorganizmayı öldürmek veya çoğalmasını durdurmak için üretilen madde.

Antibiyotik Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Fen Bilimleri Terimi Olarak Antibiyotik, 1. Özellikle küf mantarlarında bulunan veya sentezle elde edilen, mikropların gelişmesini durdurup onları öldürebilen, birçok mikroba karşı kullanılan, penisilin gibi maddelerin ortak adı.

2. Mikroorganizmaların üremesini engelleyen veya tahrip eden, genellikle mikroorganizmalar ya da bitkiler tarafından meydana getirilen streptomisin, penisilin gibi kimyasal maddeler.

3. Bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç.

Antibiyotik Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Beslenme ve Diyet Terimi Olarak Antibiyotik, Mikroorganizmaların büyüme ve çoğalmasını önleyen ve onları öldüren maddeler.

BENZER TERIMLER

Antioksidanlar Nedir?
Vücudun olağan süreci ile oluşan serbest radikkallerin vereceği zarara karşı bizleri koruyan bileşenler antioksidanlar denir. Bazı antioksidanları vücut üretebilirken bazıları da sebze, meyve, kahve, çay, bitter çikolata vb pek çok besin ile alınabilir.

Amino Asitler Nedir?
Bileşimlerinde karbon, hidrojen, oksijen ve azot olan asitlerdir. Canlı dokuların temel maddesidir. Canlı dokularda kimyasal olarak birleşerek proteinleri yaparlar.

Antioksidan Nedir?
Vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi besinlerle de vücuda alınan (E ve C vitaminleri vb.) ve canlı organizmada toksinlerin etkisiz hâle gelmesini sağlayan madde.

Anemi Nedir?
Aslında farklı alt grupları olsa da genel olarak kanda oksijeni taşıyan hemoglobin konsantrasyonunun düşmesi durumudur. Genellikle belirtisi yorgunluktur. Çoğu anemi çeşitleri demir, folat minerallerinin yetersizliğinden veya B12 vitamini yetersizliğinden oluşur.

Aerobik Nedir?
Oksijene gereksinim duyulan ortam

Angostra Nedir?
Acı bitterlerden.

Share.

Leave A Reply