Teknolojik Ürünler Terimleri Sözlüğü

Yerleşik Çözünürlük (Native Resolution) nedir? Ne Demektir?

Yerleşik Çözünürlük (Native Resolution) Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Teknolojik Ürünler Terimi Olarak Yerleşik Çözünürlük (Native Resolution), Bir televizyonun ya da monitörün herhangi bir çevirme işlemine gerek kalmadan desteklediği en yüksek çözünürlüğü anlatmak için kullanılan terimdir. Tanımlı yerleşik çözünürlükten daha düşük ya da yüksek çözünürlükteki resimlerin gösterilmesi için, sinyallerin bir dijital çevirme işleminden geçmesi gerekmektedir. Örneğin, 1080i yerleşik çözünürlüğe sahip bir televizyon, 480p bir resmi düzgün göstermek için gelen resim sinyali bilgisini içindeki video çeviricisinden geçirip yükselttikten sonra gösterir. Eski tip CRT televizyonlar birden çok yerleşik çözünürlüğe sahip olabilirken, düz ekran televizyonların sadece bir yerleşik çözünürlüğü vardır.

BENZER TERIMLER

WQVGA Nedir?
Yüksek çözünürlüklü, geniş ekranlı LCD ekranlarına karşılık gelir.

Yan Yana Buzdolabı Nedir?
Buzdolabı ve dondurucu bölümlerinin düşey olarak yan yana yerleştirildiği, iki kapılı bir konfigürasyon. Bu buzdolabı tipi daha geniş bir dondurucu kapasitesine sahiptir ve dar mutfaklar için mükemmeldir.

Wi-Fi Nedir?
Wireless Local Area Networks (Kablosuz Yerel Alan Ağları) olarak da bilinen bu teknoloji, belirli bir fiziksel alan içinde, kullanıcıların cep telefonlarından veya diğer kablosuz aygıtlardan Internete bağlanmalarını ve/veya e-postalarına erişmelerini sağlar.

Webde Gezinme Nedir?
Webde Gezinme Cep telefonu ağları ve LAN (Yerel Alan Ağı) aracılığıyla gerçekleştirilen kablosuz bağlantılar sayesinde bu özellik, cep telefonunuzdan istediğiniz zaman, istediğiniz yerden internete bağlanmanızı sağlar.

Yönü Değiştirilebilir Kapı Nedir?
Bu kullanışlı özellik, makinelerinizi evinizin en uygun yerine kurmanıza imkan verir.