Kibir nedir? Ne Demektir?

0

Kibir Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Kur’an-ı Kerim Terimi Olarak Kibir, Kendini beğenme, başkalarından üstün tutma, büyüklenme, benlik, gurur.

Kibir Nedir? Ne Anlama gelmektedir?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Terimi Olarak Kibir, 1- Kişinin kendini diğer insanlardan üstün görerek başkalarını küçük görme hastalığı; Şeytanın Allah Teâlânın katından kovulmasına sebep olan manevi hastalık.

2- Kendini beğenme, başkalarından üstün tutma, büyüklenme, benlik, gurur.

BENZER TERIMLER

Kirâmen Kâtibîn Nedir?
Her mükellef insanın yaptığı bütün işleri kayda geçiren yazıcı meleklerin adıdır.

Kurban İbadeti Nedir?
Kurban, kurban bayramı günlerinde ibadet niyetiyle belli hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir. Kurban ibadeti, mahiyet itibari ile farklı olsa da Hz. Ademe kadar uzanmaktadır. (Bkz.Maide,5/27)

Kuran-ı Kerimde Yüce Mevla şöyle buyurmaktadır:
وَلِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنسَكًا لِيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَإِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُوا وَبَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ
“Her ümmet için Allahın kendilerine rızık verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.” (Hac, 22/34)

Bu ayetten de anlaşıldığı gibi her peygamber devrinde kurban ibadeti vardı. Ama günümüzdeki anlamıyla, İslamda Kurbanın tarihçesi, Hz. İbrahim Peygamber ile başlar.

Kibir Nedir?
Kendini beğenme, başkalarından üstün tutma, büyüklenme, benlik, gurur.

Kurbet Kastı Nedir?
Bir işi Allah-u Tealânın emrettiği için yapmak ve böylece Ona yakın olmayı niyet etmek, yani bir işi sadece Allah için yapmak.

Kurân-ı Kerim Nedir?
Allahın Hz. Muhammed (sav)e gönderdiği en son kutsal kitap; âyet âyet, sûre sûre yaklaşık 23 senede indirilmiştir. Hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Hükümleri kıyamete kadar geçerlidir.

Köle Nedir?
1. Savaşta tutsak alınan, yabancı ülkelerden zorla kaçırılıp özgürlükten yoksun bırakılan veya başkasından satın alınan erkek, kul, esir, abd.

2. Birinin emri altında bulunan, özgür olmayan kimse.

3. (mecaz) Herhangi bir şeye aşırı derecede bağlı olan kimse.

Share.

Leave A Reply